Został już tylko tydzień do wycofania starych funtów

Minister Skarbu MP Andrew Jones i nowa monet 1 funtowa

Już tylko tydzień dzieli nas od daty kiedy stare jednofuntówki zostaną całkowicie wycofane z obiegu. Od 15 października sklepy przestaną je  przyjmować.

Do kiedy będą w obiegu stare okrągłe monety 1 funtowe?
Już wkrótce okrągłe monety wartości jednego funta stracą wartość. Jeżeli ktoś nie chce zostać z kilkoma bezwartościowymi krążkami z metalu z napisem 1 funt w portfelu powinien zawczasu je wydać. Tylko nowe dwunastokątne monety funtowe z bimetalu będą w obiegu po piętnastym października. Po tej dacie za stare monety niczego się nie kupi. Sklepy już w tej chwili otrzymały instrukcje aby starymi monetami nie wydawać reszty. Może to mieć jednak miejsce w sklepach, których właściciele czy personel nie są zorientowani o obowiązującym terminie i przebiegającym obecnie procesie wycofywania starych monet z obiegu. Zatem niektóre sklepy mogą nie wiedzieć. Klienci powinni odmawiać przyjęcia reszty w starych monetach już teraz.
Minister skarbu MP Andrew Jones poinformował, że już ponad miliard monet jednofuntowych starego typu zostało wyciągniętych z obiegu.
Nowa dwunastokątna moneta wprowadzona do obiegu 28 marca całkowicie zastąpi stare monety okrągłe, będące w obiegu od 1983 roku. Od północy 15 października sklepy przestaną przyjmować stare monety.

 

1 funt z 2017 sprzed oficjalnego wprowadzenia do obiegu w styczniu osiągał cenę 200 funtów.

Próbna seria została wybita w bardzo małej ilości – 200 tys sztuk (w porównaniu do regularnych wielomilionowych nakładów). Nowa moneta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i jej ceny na ebay’u dochodziły do 200 funtów. Ostatnio taką cenę osiągnęła moneta na aukcji 29 stycznia br.

Czym różni się nowy 1 funt od pozostałych monet

Wyróżniającą cechą odróżniającą 1 funt z 2017 roku od wszystkich pozostałych monet wybitych wcześniej jest jej kształt. To już nie zwykła okrągła moneta ale dwunastkątna. Ten kształt ma zapobiegać fałszowaniu, z uwagi na trudniejszy proces wybijania monety.
Moneta wejdzie do powszechnego użytku od marca 2017 i planowane jest wybicie ok 1,5 miliarda nowych monet.
Wybita liczba ‚1’, podobnie jak w obrazkach hologramowych będzie się zmieniała na znak ‘£’ .

Moneta także będzie posiadała mikronapisy ‚One Pound’ wokół brzegów.
Rozmiary nowej monety jednofuntowej:
Grubość: 2.8mm
Waga: 8.75g
Wielkość: 23.43mm

Data wprowadzenia monety do obiegu: 28 marca 2017.

Facebook Comments