Regularne wojny gangów przemytniczych w Calais

Pojazd którym chciano staranować policjanta

O godz. 18 w sobotę 26 listopada doszło do strzelaniny między dwoma afgańskimi gangami. W strzelaninie brały udział gangi zmierzające do Wielkiej Brytanii.
Dwie godziny później samochód wiozący Afganów i Irakijczyków starł się z policyjna blokadą raniąc policjanta.
Chaos, który zapanował w Calais utrudnił ruch pojazdów – policja prowadziła obławę w celu znalezienia sprawców strzelaniny.
W wyniku wymiany strzałów 5 imigrantów odniosło rany. Strzelanina miała miejsce w pobliżu Katolickiego Centrum Powitalnego dla imigrantów.
Policja także oddała strzały kiedy samochód z imigrantami iracko-afgańskimi próbował przejechać policjantów.
Policja twierdzi, że do strzelaniny mogło dojść na tle wymuszania przez gangi haraczu za przekroczenie granicy (1000 euro). Coraz częściej dochodzi do walk między gangami przemytników rywalizującymi ze sobą o kontrolę granicy.

Jeden z Afgańczyków został trafiony w brzuch i helikopter przetransportował go do szpitala w Lille.
Tysiące policjantów ruszyło w teren strzelaniny szukając broni. Dwie godziny po strzelaninie 9 imigrantów w samochodzie ruszyło na patrol policji. W wyniku oddanych strzałów nikt nie odniósł ran. 9 imigrantów aresztowano. Wśród nich byli przemytnicy. W poniedziałek rano sąd w Boulogne-sur-Mer zdecyduje o ich dalszych losach. Uważa się, że aresztowani nie brali udziału we wcześniejszej strzelaninie o godz. 18-tej.
W ubiegłym tygodniu francuski policjant został skazany na pół roku za uderzenie w twarz imigranta skutego kajdankami.
Policja donosi o niebezpieczeństwie na granicy wskutek regularnych walk między gangami. Około 1000 młodych mężczyzn przebywa w pobliżu przejścia w Calais, próbując dostać się do Anglii. Calais jest dla nich swoistą poczekalnią przed przekroczeniem granicy. Niektórzy próbują wielokrotnie. Katolickie Centrum Powitań zaopatruje imigrantów w koce i żywność.
Słynne Calais Kitchens (Kuchnie Calais), które wydawały koczownikom w Calais tysiące posiłków zniknęły wraz z usunięciem imigrantów z Dżungli w Calais. Strona http://www.calaiskitchens.net/ nie zawiera żadnych informacji. Więcej światła rzuca profil internetowy kuchni https://www.facebook.com/groups/calaiskitchens/about/ na którym jest ogłoszenie urzędu Waltham Forest Town Hall, Londyn, który prowadził zbiórkę toreb podróżnych na potrzeby imigrantów.
Francuska organizacja charytatywna wspierająca nielegalną imigrację Secours Catholique zbiera ubrania dla imigrantów. W ich ogłoszeniu możemy przeczytać: „Please no women and children’s clothes – only clothes for men and focusing on small sizes (S and M)” (Żadnych ubrań dla kobiet lub dzieci – Prosimy tylko o ubrania małych i średnich rozmiarów (s i m) dla mężczyzn”. 

Facebook Comments