Diplodoki nie należą do grupy Dinozaurów – szokujące odkrycie

Szkielet Diplodoka. Courtesy of Wikipedia

Ogromne znane wszystkim przynajmniej z ilustracji Diplodoki, nie są Dinozaurami. Świat nauki stanął na głowie.

Brytyjscy uczeni dokonali rewelacyjnych odkryć w świecie dinozaurów. Nowe ustalenia mogą na stałe zmienić sposób postrzegania ewolucji tych stworzeń na przestrzeni epok.
Dotychczas uważało się, że dinozaury przybyły z półkuli południowej. Nowe badania dowodzą, że przodkiem dinozaurów występujących na terenie Wielkiej Brytanii był Saltopus – rodzaj niewielkiego dwunożnego archarozaura, żyjącego w Szkocji.
Jeżeli to prawda to zmienia to całkowicie optykę postrzegania świata Dinozaurów i wywróciłoby ich systematykę. Oznaczałoby to, że pojawiły się one aż 15 milionów lat wcześniej niż zakładano.
Uczeni porównali niespójności w budowie kości pod kątem chronologii, aby sprawdzić czy następuje logiczne następstwo zmian w chronologii gatunków. Wnioski były szkokujące i wykazały dowody, które kwestionują przyjęte systematyki. Mięsożerne Teropody można sklasyfikować bliżej roślinożernych dinozaurów ptasiomiedniczych a Diplodoki wypadną z grupy dinozaurów. Aby ogromnej wielkości Diplodoki móc nazywać Dinozaurami, trzeba zmieć definicję Dinozaurów.
Matthew Baron z Uniwersytetu w Cambridge: ” Wnioski okazały się kompletnym szokiem i zaprzeczają temu czego do tej pory nauczaliśmy”.

Źródło Science News
Tagi: Dinozaury, Diplodoki, nauka

Facebook Comments