Dobra informacja dla Polaków w Wielkiej Brytanii

Po Brexicie Polacy mieszkający poza Wielką Brytanią będą mogli dołączać do swoich rodzin mieszkających tutaj, tak jak robili to do tej pory. Tajne dokumenty wyciekły do mediów i wiadomo, że decyzje w tej sprawie już zapadły.
Wielka Brytania będzie przez bliżej nieokreślony czas honorowała także wyroki sądów europejskich w tych sprawach. Także dzieci z zagranicy, których rodzice mieszkają w Wielkiej Brytanii będą mogły legalnie tutaj się osiedlać.
Wielka Brytania będzie także honorowała na dotychczasowych zasadach wysyłanie emerytur za granicę.
Rząd brytyjski będzie wydawał papiery formalizujące pobyt obywateli EU tutaj, za których wystawienie będzie pobierana opłata około £70 i będą zastępowały paszport osobom, które go nie posiadają. Trwają naciski posłów aby te papiery wydawano za darmo.

To bardzo dobra wiadomość dla Polaków, których członkowie rodzin musieli pozostać w Polsce a chcieliby w późniejszym terminie osiedlić się w UK.

Osoby, które posiadają status rezydenta będą na pewno miały łatwiej trudno jednak ocenić jak bardzo przyspieszy to wydanie dokumentu. Rząd Wielkiej Brytanii zatrudnia już osoby, które będą się zajmowały wydawaniem stosownych pozwoleń na pobyt.

W marcu zachęcaliśmy naszych czytelników aby pisać do Parlamentu, a konkretnie do swoich posłów (członków Parlamentu). Rząd Brytyjski z wielką uwagą podchodzi do sformalizowania pobytu Polaków, którzy żyją i pracują w Wielkiej Brytanii i stara się złagodzić niepewność okresu przejściowego Brexitu organizując spotkania z Polakami. Jedno ze spotkań odbyło się w Londynie, drugie w Birmingham. Dokumenty, które wyciekły potwierdzają to o czym mówiono nieoficjalnie, że Polacy nie powinni się obawiać, że z dnia na dzień stracą prawo pobytu i będą musieli wyjechać. Rząd brytyjski docenia wkład, jaki Polacy mają w gospodarkę żyjąc i pracując tutaj i przekazano wiele pozytywnych sygnałów i podziękowań.

Premier Theresa May potwierdziła w piątek, że prawo unijne będzie chroniło imigrantów z EU jeszcze przez 8 lat.

Facebook Comments