European Party. Europejczycy razem walczą o godność w Wielkiej Brytanii.

Tommy TomescuEuropean Party: Europejczycy razem walczą o godność w Wielkiej Brytanii.

Rozmawiamy z założycielem Europeans Party dr. Tommy Tomescu – stomatologiem, który osiedlił się 4 lata temu w Londynie.

Panie doktorze,  jaka była geneza Partii?

dr Tommy Tomescu: Ostatnio byłem świadkiem reakcji ksenofobicznych i rasistowskich wobec imigrantów europejskich i zdaliśmy sobie sprawę, że nikt nie reprezentuje ich interesów. Bandyci zbudowali bomby, atakowali rodziny rumuńskie mieszkające i pracujące legalnie w Północnej Irlandii. Tymczasem Europejczycy urodzeni w Polsce i na Słowacji skarżyli się, że stoją w obliczu podobnych problemów. Więc pomyślałem, że trzeba coś zrobić. Rozmawiałam z wieloma osobami różnych narodowości, obywateli UE mieszkających w  Wielkiej Brytanii i zaproponowałem utworzenie organizacji politycznej.

Jak powstała Partia?

TT: W końcu marca złożyliśmy wszystkie wymagane dokumenty aby działać legalnie, zatwierdzony emblemat partii i listę członków. Najtrudniejsze było opracowanie konstytucji partii politycznej. Zainspirowali mnie ludzie pracujący w Wielkiej Brytanii. Przyjęliśmy, że planujemy wsparcie finansowe pochodzace z darowizn i opłat bez uciekania się do pożyczek. Z tego punktu widzenia wszystko jest bardzo proste w tym kraju. Procedura rejestracji trwała tylko 20 dni i nie została odrzucona.

Jakie będzie jutro partii?

TT: Chcemy aby partia reprezentowała interesy imigrantów z UE w Wielkiej Brytanii, aby ktoś usłyszał ich głos i uszanował, abyśmy mogli otrzymywać wyjaśnienia kiedy oni mają problemy.

Czy Europeans Party ma swoich kandydatów w wyborach lokalnych i do Parlamentu Europejskiego?

TT: Tak zamieściliśmy także ogłoszenie na Facebooku: https://www.facebook.com/europeansparty

Każdy kto chce uczestniczyć w wyborach do rad lokalnych i parlamentu europejskiego może się z nami skontaktować. Jesteśmy gotowi zaoferować im pierwsze miejsca na liście a nie nie kolejne jak proponują inne partie. Mamy zamiar w ten sposób zwiększyć zaangażowanie Polaków, Rumunów i w ogóle Europejczyków. Wybory do Parlamentu Europejskiego są zaplanowane na 22 maja.

Naszym celem jest osiągnięcie 10,000 członków.

Jakie są warunki aby mieć listę swoich kandydatów w wyborach?

TT: Aby zarejestrować listę kandydatów w wyborach loaklnych i europejskich trzeba zapłacić 5000 funtów. Zapłaciłem je.

Czy zapłaciłeś je Ty czy masz sponsora? Czy zarabiasz aż tak dobrze?

TT: To były moje oszczędności. Żona jak usłyszała co chcę zrobić powiedziała że jestem szalony.

Czego można się spodziewać w wyborach po udziale europejczyków 22 maja?

TT: Jeśli wygramy jeden lub dwa mandaty w wyborach lokalnych w Londynie będziemy bardzo zadowoleni. Według statystyk w UK  znajduje się dwa miliony obywateli z Unii Europejskiej. W Londynie istnieją 32 dystrykty. W/g naszych nasz partia obliczeń może przedstawić listę 600 kandydatów. Jeszcze raz proszę o przyłączanie się do nas kandydatów oraz prosimy o aktywny udział w głosowaniu.

Jak wziąć udział w głosowaniu?

TT: Należy odwiedzić stronę www.europeansparty.org i wypełnić formularze, wydrukować i przesłać do urzędu, którego adres automatcznie się wydrukuje.

Osoby, które nie mogą wydrukować dokumentu u siebie mogą dokonać rejestracji w najbliższej bibliotece. Wydrukowane zostaną dwie kartki z naszymi danymi i adresem do przesłania dokumentu. Rejestrację należy przesłać do urzędu do 6 maja 2014.

Następnie pozostanie już sam udział w głosowaniu 22 maja więc warto już teraz zaplanować tę odrobinę czasu aby poprzeć naszych europejskich kandydatów.

Wielu ludzi ma niechęć do Unii Europejskiej. Jakie jest Twoje zdanie na temat UE?

TT: Jeżeli coś jest popsute to trzeba to naprawić a nie zniszczyć.

 

Facebook Comments