Minister pomocy zagranicznej do zwolnienia

Minister Priti Patel i Premier Theresa May na tle Parlamentu

Priti Patel, która zarządza pomocą zagraniczną została wezwana do ustąpienia kiedy wyszły na jaw szczegóły jej spotkań w Izraelu podczas podróży prywatnej.
Priti Patel w czasie swojego urlopu w Afryce zorganizowała sobie serię prywatnych spotkań w Izraelu z przedstawicielami rządu i organizacji charytatywnych. Spotkania naruszały protokoły dyplomatyczne a wynikiem ich miało być przekazywanie brytyjskich funduszów pomocowych do Izraela.
Fundusze pomocowe „foreign aid” zostały podniesione z 12 miliardów funtów do ok 20 mld w roku 2020. Odbyło się to m.in. kosztem zabrania środków najbardziej potrzebującym: kalekom i chorym czemu sprzeciwiał się jeden z ministrów rezygnując z urzędu. Priti Patel postanowiła, że część z funduszów powinna zasilić armię Izraelską na wzgórzach Golan. Rozmowy w Izraelu odbywała prywatnie, podczas swojego urlopu w Afryce, nie informując o tym rządu brytyjskiego. W Izraelu Pani Minister spotkała się z różnymi oficjelami 12 krotnie. Kiedy rewelacje wyszły na jaw i została wezwana z urlopu do Londynu, podczas reprymendy udzielonej przez Premier Theresę May zataiła pozostałe dwa spotkania, które miała odbyć.
Priti Patel była w Nairobi, kiedy została wezwana do powrotu i ujawnienia planów. Sytuacja była bardzo napięta, ponieważ okazało się, że BBC ma więcej informacji o spotkaniach Patel niż rząd brytyjski, pomimo wezwania do wyjawienia swoich planów.

Te dwa dodatkowe spotkania ukryte przed rządem spowodowały, że Patel stała się osobą kompletnie niewiarygodną.
Jednym z ukrywanych przez Patel spotkań miało się odbyć z samym Premierem Izraela PM Benjaminem Netanyahu.
Oficjalna polityka rządu brytyjskiego odnośnie Wzgórz Golan traktuje obecność tam Izraela jako niezgodną z prawem okupację. Uzgodnienia Priti Patel świadczyłyby o dwulicowości rządu, lub co najmniej braku spójnej polityki. Sytuacja z nieinformowaniem rządu o podróży i uzgodnieniach przez jednego z ministrów także nie dodaje rządowi wiarygodności.
Priti Patel uniknęła być może natychmiastowego zwolnienia (żaden z Ministrów nie usprawiedliwiał jej działań) aby nie osłabiać rządu po tym jak w ubiegłym tygodniu Sir Michael Fallon podał się do dymisji po zarzutach o molestowanie seksualne.
Patel przyznała się, że zataiła pozostałe spotkania i rozmowy o przekazywaniu pieniędzy do Izraela.
Ambasador Palestyny w Londynie Manuel Hassassian oświadczył, że jest w szoku, że Palestyna została pominięta w rozmowach o misji stabilizacyjnej i Priti Patel nawet nie wspomniała o swoich działaniach w Izraelu.
Wielka Brytania nie prowadzi żadnego sponsorowania Izraelskiej Armii a środki miały trafić do szpitala polowego na Wzgórzach Golan, w którym pomoc otrzymują uchodźcy wojenni i pacjenci z Syrii.
Priti Patel w swojej polityce dała się we znaki Polonii w Wielkiej Brytanii oskarżając ją o wyłudzanie zasiłków dla dzieci, do których formalnie byli uprawnieni. Oskarżenia były powielane przez Davida Camerona i doprowadziły do wstrzymania wypłacania dodatków rodzinnych, w przypadku, kiedy dzieci nie przebywają w Wielkiej Brytanii. Priti Patel była zagorzałą zwolenniczką wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Urodziła się w 1972 roku. Jej rodzice pochodzą z Ugandy i mają Azjatyckie korzenie. Schronienie w Wielkiej Brytanii znaleźli, kiedy prezydent Amin miał dość Azjatów w Ugandzie i zaczął się ich pozbywać (Azjaci otrzymali 90 dni na opuszczenie kraju). Amin oskarżał Azjatów o brak lojalności i nieintegrowanie się ze społeczeństwem, sabotowanie ekonomii i korupcję. Część z tych Azjatów wyznawała Islam.

Na dzień dzisiejszy (środa, 8 listopada) sytuacja Priti Patel w rządzie jest bardzo niepewna.

Facebook Comments