Ofiar wczorajszego pożaru może być ponad 100
Wczorajszy pożar pochłonął siedemnaście ofiar. Może ich być jednak znacznie więcej. Obywatele innych krajów uprawiają podnajmowanie mieszkań councillowskich celem zysku i sami w nich nie mieszkają. W związku z tym trudno będzie ustalić tożsamość wszystkich zmarłych. 78 osób zostało zabranych do szpitala a 18 walczy o życie.

Wszystkich zaginionych należy zgłaszać na numer 0800 0961 233 (Casualty Bureau). W przypadku jeśli zaginiony się odnalazł, a jego zaginięcie było zxgłoszone należy także poinformować o tym fakcie.

23-kondygnacyjny budynek Grenfell Tower na Kensington (Londyn Zachodni) stanął w płomieniach ok 1 godz. w nocy (środa) .
Pożar postępował w górę od czwartego piętra (straż przyjechała o godz. 0:54 BST).
O godzinie 09:30 Komisarz Straży Pożarnej Dany Cotton ogłosił, że spłonęło kilka osób.
Cotton powiedział: „To bezprecedensowy przypadek. W ciągu 29 lat bycia strażakiem nigdy nie widziałem czegoś takiego”.
Przyczyną pożaru była najprawdopodobniej zepsuta kuchenka. Muzułmanie w nocy spożywali posiłki, z uwagi na post w ciągu dnia. Jeden z nich zostawił kuchenkę włączoną i zapomniał. Po rozgrzaniu się za bardzo wybuchnęła. Lokator z czwartego piętra powiedział, że słyszał eksplozję u sąsiada i natychmiast zaczęli alarmować innych o zagrożeniu pukając do drzwi. Cały budynek zajął się ogniem w ciągu 15 minut. Kawały izolacji zaczęły odpadać od budynku. Izolację wykonano z materiałów nieodpornych na wysoką temperaturę, przypominających poliestyren. Widziano mieszkańców rzucających się z okien aby uniknąć ognia. Widziano dziecko wyrzucone z 10 piętra.

Do pożaru wezwanych zostało 200 strażaków i 45 jednostek przeciwpożarowych. Pożar trwał ok 7 godzin i budynek został prawie kompletnie zniszczony.
W ubiegłym roku na budynku położono izolację cieplną wartości 2.4 mln. To ta izolacja spowodowała szybkie rozprzestrzenianie się pożaru na budynek.
W listopadzie 2016 rezydenci budynku skupieni w Grenfell Action Group opublikowali list atakujący organizację właścicieli z Kensington (KCTMO) nazywając ją „złą mini-mafią bez zasad” i oskarżając urząd lokalny miasta o ignorowanie przepisów Bezpieczeństwa i Zdrowia.
Napisali wówczas: „Tylko katastrofa ujawni niestosownośc i niekompetencję KCTMO” (Kensington and Chelsea Tenant Management Organisation). Grupa lokatorów skrytykowała również prace renowacyjne w Grenfell Tower oraz brak troski o bezpieczeństwo przeciw-pożarowe.
Okolice są zamieszkiwane przez ludność z Afryki Północnej. Mieszkańcy tej części dzielnicy to głównie Muzułmanie z Maroka i Somalii, którzy obchodzą post Ramadan i zamiast w ciągu dnia spożywają wysooenergetyczne posiłki w nocy aby w ciągu dnia nic nie jeść. Muzułmanie gromadzą znaczące ilości żywności na zakończenie postu. Jedna z wersji głosi, że to popsuta lodówka wybuchła.

Członek Parlamentu z ramienia partii pracy David Lammy  domaga się aresztowań tych, którzy dopuścili się zaniedbań.

Premier Theresa May obiecała pełne dochodzenie w sprawie przyczyn pożaru.

Ekspert pożarnictwa Webb stwierdził, że połowa wysokościowców w Wielkiej Brytanii tylko czeka na katastrofę. Plastikowe okładziny palą się jak zapałki.

Ocenia się, że ofiar pożaru może być grubo ponad sto.