Będą aresztowania za pożar wysokościowca Grenfell Tower

Pożar Grenfell Tower w Kensington

Trzęsienie ziemi będzie w sierpniu – zapowiada policja prowadząca dochodzenie w sprawie zaniedbań i ignorancji władz lokalnych oraz manadżerów odpowiadających za bezpieczeństwo mieszkańców.
Pożar 24 piętrowego Grenfell Tower w dniu 14 czerwca br pochłonął dziesiątki ofiar. Niektóre z nich nigdy nie zostaną zidentyfikowane. Służby pracujące na zgliszczach mówią, że do tej pory naliczyły 60 ciał ale ofiar może być więcej. Materiały użyte do upiększania ścian (polietylen) paliły się tak szybko jak benzyna, bo były pochodnymi ropy.
Scotland Yard oświadczył, że ma dosyć materiałów aby stwierdzić, że urząd na Kensington i Chelsea oraz organizacja najemców doprowadziły do popełniania „korporacyjnego morderstwa”. Wysocy urzędnicy urzędu oraz przedstawiciele najemców są przesłuchiwani przez policję.
Zebrano już wystarczającą liczbę przesłuchań śiadków i dokumentów aby stwierdzić, że obydwa organy: urząd lokalny Royal Borough of Kensington and Chelsea oraz Kensington and Chelsea Tenant Management Organisation dopuściły się morderstwa korporacyjnego łamiąc prawo zawarte w Corporate Manslaughter and Corporate Homicide Act 2007.
Policja Metropolitarna prowadzi dochodzenie w sprawie wybuchu i rozprzestrzeniania się pożaru 14 czerwca. Od początku dochodzenia zebrano cały zestaw przestępstw od morderstwa korporacyjnego do łamania regulacji i rozporządzeń.
Nowa liderka urzędu Elizabeth Campbell powiedziała: „Nasi rezydenci zasługują na odpowiedzi w sprawie Grenfell Tower i dochodzenie policji ich dostarczy”.
Ubiegłej środy na publicznym zebraniu jeden radny został sfilmowany jak krzyczał „Nie wpuszczajcie ich”, kiedy tłum 255 tych osób, które przeżyły pożar próbowało dostać się na salę konferencyjną.
Można spodziewać się aresztowań osób bezpośrednio odpowiadających za złamanie „obowiązku ochrony” („duty of care”) ale przede wszystkim wyrok w tej sprawie pozwoli na zasądzenie gigantycznych odszkodowań dla ofiar i ich rodzin.
Nieoficjalnie Anglicy mówią, że powodem ignorancji władz i tragedii była korupcja – dlatego osoby odpowiedzialne nie wykonywały swoich obowiązków.
Tylko szybkie i skuteczne osądzenie sprawców może uratować „twarz” Wielkiej Brytanii jako kraju nowoczesnego i z ludzką twarzą. Inaczej trzeba byłoby się przyzwyczaić, że to kraj trzeciego świata.
Policja potrzebuje jeszcze trochę czasu na skompletowanie zarzutów.

Wcześniej na ten temat:

15 czerwca 2017
Wczorajszy pożar pochłonął siedemnaście ofiar. Może ich być jednak znacznie więcej. Obywatele innych krajów uprawiają podnajmowanie mieszkań councillowskich celem zysku i sami w nich nie mieszkają. W związku z tym trudno będzie ustalić tożsamość wszystkich zmarłych. 78 osób zostało zabranych do szpitala a 18 walczy o życie.

Wszystkich zaginionych należy zgłaszać na numer 0800 0961 233 (Casualty Bureau). W przypadku jeśli zaginiony się odnalazł, a jego zaginięcie było zxgłoszone należy także poinformować o tym fakcie.

23-kondygnacyjny budynek Grenfell Tower na Kensington (Londyn Zachodni) stanął w płomieniach ok 1 godz. w nocy (środa) .
Pożar postępował w górę od czwartego piętra (straż przyjechała o godz. 0:54 BST).
O godzinie 09:30 Komisarz Straży Pożarnej Dany Cotton ogłosił, że spłonęło kilka osób.
Cotton powiedział: „To bezprecedensowy przypadek. W ciągu 29 lat bycia strażakiem nigdy nie widziałem czegoś takiego”.
Przyczyną pożaru była najprawdopodobniej zepsuta kuchenka. Muzułmanie w nocy spożywali posiłki, z uwagi na post w ciągu dnia. Jeden z nich zostawił kuchenkę włączoną i zapomniał. Po rozgrzaniu się za bardzo wybuchnęła. Lokator z czwartego piętra powiedział, że słyszał eksplozję u sąsiada i natychmiast zaczęli alarmować innych o zagrożeniu pukając do drzwi. Cały budynek zajął się ogniem w ciągu 15 minut. Kawały izolacji zaczęły odpadać od budynku. Izolację wykonano z materiałów nieodpornych na wysoką temperaturę, przypominających poliestyren. Widziano mieszkańców rzucających się z okien aby uniknąć ognia. Widziano dziecko wyrzucone z 10 piętra.

Do pożaru wezwanych zostało 200 strażaków i 45 jednostek przeciwpożarowych. Pożar trwał ok 7 godzin i budynek został prawie kompletnie zniszczony.
W ubiegłym roku na budynku położono izolację cieplną wartości 2.4 mln. To ta izolacja spowodowała szybkie rozprzestrzenianie się pożaru na budynek.
W listopadzie 2016 rezydenci budynku skupieni w Grenfell Action Group opublikowali list atakujący organizację właścicieli z Kensington (KCTMO) nazywając ją „złą mini-mafią bez zasad” i oskarżając urząd lokalny miasta o ignorowanie przepisów Bezpieczeństwa i Zdrowia.
Napisali wówczas: „Tylko katastrofa ujawni niestosownośc i niekompetencję KCTMO” (Kensington and Chelsea Tenant Management Organisation). Grupa lokatorów skrytykowała również prace renowacyjne w Grenfell Tower oraz brak troski o bezpieczeństwo przeciw-pożarowe.
Okolice są zamieszkiwane przez ludność z Afryki Północnej. Mieszkańcy tej części dzielnicy to głównie Muzułmanie z Maroka i Somalii, którzy obchodzą post Ramadan i zamiast w ciągu dnia spożywają wysooenergetyczne posiłki w nocy aby w ciągu dnia nic nie jeść. Muzułmanie gromadzą znaczące ilości żywności na zakończenie postu. Jedna z wersji głosi, że to popsuta lodówka wybuchła.

Członek Parlamentu z ramienia partii pracy David Lammy  domaga się aresztowań tych, którzy dopuścili się zaniedbań.

Premier Theresa May obiecała pełne dochodzenie w sprawie przyczyn pożaru.

Ekspert pożarnictwa Webb stwierdził, że połowa wysokościowców w Wielkiej Brytanii tylko czeka na katastrofę. Plastikowe okładziny palą się jak zapałki.

Ocenia się, że ofiar pożaru może być grubo ponad sto.

Facebook Comments