Polski Dzień Niepodległości w Londynie

Dzień Niepodległości w LondynieIndependence Day

Wspólne świętowanie Polaków i Brytyjczyków odbyło się na zaproszenie Pani Pauline Down (nee Donoghue), która jest przewodnikiem w Bentley Priory Museum. Pani Pauline, wyszła z inicjatywą zorganizowania wspólnych obchodów w niedzielę, 8-mego listopada. Dla nas Polaków to przede wszystkim radość i duma z odzyskania niepodległości w 1918 roku oraz chęć oddania pokłonu polskim żołnierzom, którzy walczyli u boku brytyjskiej armii. Dla Brytyjczyków smutny dzień wspominania poległych w wojnach i konfliktach. To co nas łączy to wspólna walka o wyzwolenie w czasie drugiej wojny światowej. Teraz mieliśmy okazję razem zadumać się nad grobami poległych podczas 2 minut ciszy, która o godzinie 11-tej była obchodzona w całym kraju.

Zwyczaj uczczenia poległych ciszą, kiedy zamiera ruch i przestajemy wykonywać obowiązki w pracy został wprowadzony dzięki australijskiemu dziennikarzowi, który pochowany jest na tym samym cmentarzu Northwood Cemetery na którym Polacy z Londynu i okolic oddali hołd poległym.

List dziennikarza z propozycją uczenia poległych ciszą został opublikowany londyńskim Evening News 7 maja 1919 roku. W dniu 11 listopada 1919 roku  wprowadzono po raz pierwszy taki zwyczaj. Dziennikarz, który zasugerował taką formę wyrażania szacunku dla zmarłych nazywał się Edward George Honey a Brytyjczycy w ten dzień składają wieńce i kwiaty także na jego grobie. Zwyczaj został proklamowany przez samego króla Jerzego dopiero 7 listopada 1919 roku, dwa dni po tym jak z podobną propozycją wyszedł Sir Percy Fitzpatrick.

Oprócz wspólnych dwóch minut ciszy na cmentarzu odśpiewano hymny polski i angielski, recytowano wiersze, zapalano znicze i składano wieńce oraz kwiaty. Z ramienia polskich współorganizatorów uroczystości przemawiał Jerzy Byczyński z British Poles Initiative. W imieniu brytyjskich organizatorów przemawiała Pani Pauline Down.

W Northwood Cemetery oprócz Polskich Lotników, są pochowani również Polscy Bohaterowie

Generał Dywizji Klemens Rudnicki, zmarł 12go sierpnia 1992
Generał Dywizji Stanisław Kopański, zmarł 23go marca 1976
Pułkownik Pilot Jerzy Bajan, zmarł 27go czerwca 1967
Air Vice Marshal Sir Mateusz Iżycki de Notto, zmarł 12go lutego 1952
Też pochowana jest Polska Poetka Beata Obertyńska, zmarł 12go maja 1980

Na obchody przygotowano piękny wieniec z kwiatów ułożonych w kostkę lotniczą.

Organizatorzy składają podziękowanie wszystkim przybyłym na cmentarz. Spotkajmy się też za rok.

Dla wszystkich którym nie udało się dotrzeć na cmentarz tego dnia podajemy ades: Northwood Cemetery, wejście do cmentarza: Chestnut Ave, Northwood, London Borough of Hillingdon, Greater London. Od stacji Northwood w prawo a następnie w lewo (kilka kilkanaście minut).

Zobacz zdjęcia z uroczystości: Galeria

 

Facebook Comments