Koszt życia w wielkiej Brytanii

Jaki jest koszt życia w Wielkiej Brytanii

Wielu Polaków emigrujących na Wyspy po dłuższym pobycie twierdzi, że koszty życia w Wielkiej Brytanii są zdecydowanie niższe niż w Polsce. Oczywiście ceny w Brytyjskich sklepach w porównaniu do cen Polskich są wyższe, ale i zarobki na wyspach są nawet kilkakrotnie wyższe niż w kraju.

 

Trudno jednoznacznie określić dokładne koszty utrzymania gdyż w każdym mieście koszty mieszkania, osiągane zarobki są różne. To tak samo jak chcielibyśmy porównać Warszawę z Katowicami zarobki oraz koszty utrzymania są wyższe w Warszawie za to w Katowicach niższe.

Wszystko zależy od lokalizacji oraz standardu mieszkania bądź domu, który zamieszkujemy. Z reguły szacuje się, iż koszty wynajmu pokoju wynoszą 90 funtów za tydzień, jeśli chcemy wynająć mieszkanie kawalerkę trzeba będzie przeznaczyć na ten cel około 150 funtów tygodniowo. Zdarza się również tak, że miejsce zamieszkania jest sporo oddalone od miejsca pracy, jeśli nie mamy swojego samochodu warto przed przyjęciem oferty pracy zasięgnąć informacji czy dana firma ma możliwość transportu swoich pracowników oraz jakie koszty są z tym związane. Koszty wyżywienia tak jak i wszędzie różnią się jest to zależne od sklepów, w jakich kupujemy.

W Londynie posiadanie samochodu jest zbyteczne. Dojazd do pracy zapewniają autobusy i metro, które jest szybkie i pokrywa siecią wszystkie strefy.

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii najczęściej zaopatruję się w sklepach sieciowych takich jak, Lidl, Aldi, Tesco, Netto, Iceland, Morrisons, Waitrose, Sainsbury’s.

Slepy odzieżowe: Primark i Marks & Spencer, John Lewis. Jednym z droższych sklepów jest Next – oferuje on jednak dużo lepszy wybór. Ceny ubrań są porównywalne do cen Polskich jednak na wyspach kilka razy do roku w czasie wyprzedaży można zaopatrzyć się w dobrą markową odzież tańszą nawet o 70%.

Kosmetyki na ogół są tańsze niż w Polsce a często jest to znaczna różnica. W różne przydatne rzeczy można zaopatrzyć się w Poundland’zie (od kubków, poprzez dekoracje świąteczne do pasty do zębów). Większość towarów w tej sieci oscyluje koło funta a właściciel ostatnio zapowiada otwarcie sprzedaży internetowej.

Chleb polski jest pieczony w Anglii i rozwożony po polskich sklepach. Jego cena to od lat 1 funt. Często można dostać bułki a nawet prawdziwe pączki, które są dużo smaczniejsze od teskowych Donuts’ów.

Koszt energii jest wysoki i podwyższany co roku o ok. 10 %.

Aby przeżyć dwa miesiące w poszukiwaniu dobrej pracy trzeba mieć przy sobie ok. 1000 funtów + kilkaset funtów na depozyt za wynajem mieszkania.

Na energię i gaz w okresie zimowym trzeba wydać nawet 200 funtów na mieszkanie miesięcznie. Ostatnie zimy są w Anglii dość uciążliwe. Często temperatury spadają poniżej zera a im dalej na Północ tym zimniej.

Facebook Comments

Be the first to comment on "Koszt życia w wielkiej Brytanii"

Leave a comment