Polak w Anglii – gdzie zwrócić się o pomoc

Będąc w Anglii może zdarzyć, że nieoczekiwanie będziemy musieli się zmierzyć z kilkoma nieprzewidzianymi sytuacjami, i nie rzadko nie wiadomo, do kogo wtedy należy się zwrócić, aby uzyskać pomoc.

Zdarza się, że pracodawca, u którego pracujemy okazuje się człowiekiem nie uczciwym, który próbuje nas oszukać wykorzystując do tego celu naszą nieznajomość tego kraju.

Co zrobić, kiedy jesteśmy zmuszeni do pracy w ciężkich warunkach, albo nie dostaliśmy za nią wynagrodzenia?

Jeśli pracę zdobyliśmy poprzez agencję pośredniczącą, swoje kroki powinniśmy skierować właśnie do niej, a tam powinna zostać nam udzielona niezbędna pomoc.

Można również skorzystać z pomocy urzędu pracy, czy państwowych organizacji, zajmujących się działaniem na rzecz osób podejmujących prace w innym państwie.

W najtrudniejszych wypadkach, istnieje możliwość skorzystania z pomocy konsula, który działa wyłącznie w określonych ramach ze względu na różne umowy międzynarodowe.

Może zdążyć się i tak, że zgubimy dokumenty bądź pieniądze, albo padniemy ofiarami kradzieży. To właśnie wtedy konsul może udzielić nam najlepszej pomocy, poprzez wystawienie tymczasowego paszportu jak i udzielić pomocy finansowej chociażby na powrót do kraju.  Konsul nie pełni jednak pomocy w charakterze adwokata, także nie będzie on mógł zapłacić za nas grzywny, mandatów czy długów.

Handel ludźmi – istotne zagrożenie

La Strada to jedna z najpopularniejszych organizacji, która zajmuje się pomocą dla emigrantów padających ofiarami handlarzy żywym towarem. Istnieje również kilka instytucji państwowych, które udzielają porad osobą planującym wyjazd za granice tak, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko wpadnięcia przez nas w pułapkę nieuczciwych pośredników czy pracodawców.

Facebook Comments

Be the first to comment on "Polak w Anglii – gdzie zwrócić się o pomoc"

Leave a comment