Polityka

Rozmowy międzyrządowe Polska – Wielka Brytania

Rozmowy międzyrządowe Polska – Wielka Brytania

W poniedziałek w Londynie odbyły się konsultacje rządów Polski i Wielkiej Brytanii. Wśród tematów była realizacja postanowień NATO i sprawy Polaków na Wyspach. Premier Beata Szydło oraz szefowa rządu brytyjskiego Theresa May złożyły hołd polskm żołnierzom walczącym o wolność Wielkiej Brytanii pod Pomnikiem Lotników Polskich w Northolt.




W Ambasadzie obyło się spotkanie z Polonią.

Do Londynu razem z szefową polskiego rządu przybył wicepremier oraz minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, szef MON Antoni Macierewicz, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed oraz wiceminister nauki Łukasz Szumowski.

W rozmowach dwustronnych poruszano temat zabezpieczenia społecznego w obu krajach.

Wiceminister Szymański podkreślił, że nie ma woli aby prowadzić z Wielką Brytanią negocjacje w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej bo po pierwsze nie uruchomiono art 50 zapoczątkowujący proces wyjścia a po drugie Polska będzie negocjować na zasadach uzgodnionych przez Unię Europejską:

„Tak długo jak Wielka Brytania nie notyfikuje swojej intencji opuszczenia UE, nie ma żadnej gotowości, by negocjować warunki wyjścia Wielkiej Brytanii. W szczególności po naszej stronie nie ma gotowości, by negocjować je osobno. Nasze oczekiwania muszą znaleźć się we wspólnym mandacie unijnym. Tylko w ten sposób umocnimy stanowisko polskie względem Londynu. To jest naczelna zasada w procesie Brexitu. Nie ma miejsca na negocjacje przed notyfikacją, nie ma miejsca na negocjacje dwustronne” – mówił wiceminister Szymański.

„Natomiast bez względu na to, co się dzieje z Brexitem, musimy utrzymywać stały i ścisły kontakt z administracją brytyjską, ponieważ chcielibyśmy zagwarantować możliwie najwyższy poziom ochrony wszelkich praw Polaków, którzy zdecydowali się na to, by tam dziś mieszkać, pracować, uczyć się” – podkreślił.

Według wiceministra Szymańskiego polski rząd oczekuje od strony brytyjskiej, by jeszcze przed rozpoczęciem negocjacji na temat Brexitu zapewniono prawne bezpieczeństwo osobom, które zdecydowały się na życie w Wielkiej Brytanii. W jego ocenie te oczekiwania są dzisiaj dużo lepiej rozumiane przez Londyn. „Brytyjski rząd rozumie, że byłoby dobrze, by nikt nie był zakładnikiem procesów politycznych, ani obywatele 27 państw członkowskich UE na Wyspach, ani obywatele brytyjscy na kontynencie” – powiedział wiceminister spraw zagranicznych.

„Czasem również i bezpieczeństwo osobiste Polaków na Wyspach staje pod znakiem zapytania” – dodał wiceminister. „Ciężko mieć o to pretensje do rządu, to są wypadki natury społecznej i chuligańskiej, za które też musimy się wspólnie zabrać” – podkreślił.

Podczas spotkania z Polonią Premier Beata Szydło Powiedziała m. in:

Jest to dla nas ogromny zaszczyt móc się z Państwem dzisiaj spotkać.
Jesteśmy w Londynie ponieważ przyjechaliśmy na konsultacje międzyrządowe. Pierwsze właściwie takie, można powiedzieć historyczne konsultacje pomiędzy rządem Polski a rządem Wielkiej Brytanii.
Dla nas jest to też istotne dlatego, że jak zapewne się Państwo orientujecie nie jest to forma często stosowana przez rząd brytyjski.

Tym bardziej cieszymy się, że doszło do tego spotkania, bardzo ważnego. To były bardzo dobre rozmowy.
Kiedy Pani Theresa May była w lipcu w Warszawie zaproponowaliśmy, żeby takie spotkania na szczeblu rządowym zorganizować cyklicznie, co roku.
Powodem tej propozycji była oczywiście chęć współpracy z Wielką Brytanią, równiez w kontekście tego co wydarzyło się w ostatnim referendum, decyzji obywateli Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej, ale to co najbardziej nas przekonywało do tego, że powinniśmy takie rozmowy podjąć byliście Wy Państwo, Polonia, Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii. Chcemy żeby kontakt z Ojczyzną, kontakt z naszym krajem był dla Was codziennością, abyście tutaj w Wielkiej Brytanii czuli się bezpiecznie, byście mieli całą świadomość tego, że polski rząd jest zawsze gotów do wspierania Was.
Nie ukrywamy też, że chcemy rozmawiać z rządem brytyjskim o waszych sprawach. O tym czego oczekuje dzisiaj Polonia. Co Polonia może wnieść do wzajemnych naszych relacji.

Szefowa Rządu Wielkiej Brytanii Theresa May podczas spotkania z Polonią w Ambasadzie podkreśliła, że cieszy się, że na spotkaniu są także kombatanci. Mówiła o wspólnej historii i wspólnej przyszłości Wielkiej Brytanii i Polski. Powiedziała także, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasze wspólne relacje nie powinny się osłabić ale umocnić i ona zrobi wszystko aby tak sie stało.