Policja postrzeliła sprawcę paryskiego ataku samochodowego

Hamou Bachir

Policja postrzeliła i aresztowała domniemanego sprawcę dzisiejszego ataku samochodem. Aresztowanym jest 36-Algierczyk Hamou Bachir. Bachir został poważnie ranny i przebywa w szpitalu pod nadzorem policji. Po zaatakowaniu sześciu żołnierzy, z których dwóch jest w stanie poważnym, Bachir uciekł samochodem i skierował się w kierunku Calais.
Policja zaczęła do niego strzelać niedaleko Boulogne-sur-Mer. Bachir, który nie był wcześniej znany policji zostałpostrzelony 5 razy. Terrorysta znany jest także jako Benlatreche i jest prawdopodobnie nielegalnym imigrantem. Policja przeszukuje mieszkanie w Sartrouville, gdzie prawdopodobnie mieszkał.
 Podejrzany kierował czarnym BMW, takim samym jak użyte do ataku na żołnierzy. Numery tablicy rejestracyjnej także zgadzały się (zarejestrowała je kamera przemysłowa na miejscu ataku. Policja zaczęła strzelać do samochodu, kiedy Bachir wykonał gwałtowny ruch jakby sięgał po broń i zaczął uciekać. Nie wiadomo czy był uzbrojony.

PARYŻ. W środę rano samochód wjechał w żołnierzy wychodzących z koszar raniąc 6 z nich

Żołnierze, którzy stali się celem ataku należeli do grupy anty-terrorystycznej i zostali rozlokowani w Paryżu jako część walki z terroryzmem w 2015 roku w ramach operacji Sentinelle.

Od tego czasu żołnierze brali udział w różnych akcjach powiązanych z terroryzmem. M. in. brali udział w interwencji w lutym br, kiedy mężczyzna z maczetą zranił żołnierza pod słynnym muzeum Louvre. Aresztowany Egipcjanin powiedział wtedy, że chciał zniszczyć eksponaty, „jako atak na Francję”.
W środę rano (9 sierpnia) żołnierze opuszczali baraki na Levallois-Perret (północno-zachodnie przedmieścia Paryża), kiedy samochód BMW celowo wjechał w nich potrącając i uciekając z miejsca zdarzenia.

Levallois-Perret jest miejscowością gminną będącą częścią paryskiego City, mającą swój własny urząd.

Lokalny burmistrz z Levallois-Perret powiedział, że atak był: „umyślnym odrażającym aktem agresji”.

W zamachu, który miał miejsce o godz. 8 rano dwóch żołnierzy zostało poważnie rannych.

Burmistrz Patrick Balkany powiedział, że atak „był bez wątpienia celowy”.

W ataku został użyty samochód BMW, którego, jak również kierowcy, poszukuje policja.

Zaledwie trzy dni wcześniej, 6-tego sierpnia, wieża Eiffla została ewakuowana po tym jak Marokańczyk wdarł się z nożem na obiekt omijając strażników. Czytaj:
Masowa ewakuacja. Nożownik na wieży Eiffla.
Do przeprowadzania ataków samochodami w krajach zachodnich zachęcali bojownicy z Państwa Islamskiego ISIS (Daesh).

1 stycznia 2016 roku podobny atak samochodem na wojsko miał miejsce w Valence. Wojsko otworzyło ogień. Czytaj: Francja. Atak na patrol wojskowy pod meczetem w Valence

W kwietniu w Paryżu uzbrojony terrorysta zaatakował na Polach Elizejskich, krzycząc „chcę zabić policjanta”. W strzelaninie zabił policjanta ale policja także go zastrzeliła.
Atak terrorystyczny w Paryżu

Wnajwiększym ataku terrorystycznym w Paryżu zginęło 130 osób 13 listopada 2015 roku. Od tego czasu w Paryżu zaprowadzono stan wyjątkowy a obiekty rządowe i turystyczne ochrania wojsko.

Facebook Comments

Comments are closed.