Dokumenty niezbędne do założenia firmy w Wielkiej Brytanii

Prowadzenie działalności gospodarczej jest dla osoby fizycznej w Wielkiej Brytanii jest łatwiejsze niż w Polsce.

Działalność taka określana jest, jako sole trader, oznacza osobę fizyczną, która prowadzi własną działalność gospodarczą, samozatrudnienie (selfmployment). Największym plusem zakładania firmy na Wyspach jest szybka rejestracja – działalność gospodarczą rejestruje się w jeden dzień i nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi opłatami.

Ubezpieczenie kosztuje jedynie 2,1 funta, czyli 12 złotych tygodniowo. Aby założyć działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii trzeba udać się do najbliższego Inland Revenue (urząd skarbowy) i wypełnić dwustronicowy formularz CWF1. W odpowiednich rubrykach trzeba wpisać National Insurance Number (NIN).

NIN trzeba uzyskać przed rozpoczęciem działalności, jest to odpowiednik polskiego numeru NIP. W formularzu CWF1 wpisuje się także adres zamieszkania oraz rodzaj usług, jakie się będzie wykonywało.

Firmę trzeba zarejestrować do trzech miesięcy od rozpoczęcie działalności. W przeciwnym wypadku nakładane są kary.

Założenie firmy jest bezpłatne. Do funkcjonowania firmy niezbędne jest konto bankowe.

Biznes można zarejestrować pod swoim nazwiskiem lub każdą inną nazwą. Warunek – nazwa nie może być kojarzona z agendami rządowymi.

W Wielkiej Brytanii dopuszcza się łączenie pracy w swojej firmie z pracą u pracodawcy.

Podobnie jak w Polsce, niektóre branże wymagają posiadania zezwoleń i licencji, np.: taksówkarz, czy sprzedaż alkoholu, handel lekami, ubezpieczenia, bankowość.

Facebook Comments

Be the first to comment on "Dokumenty niezbędne do założenia firmy w Wielkiej Brytanii"

Leave a comment