Atak terrorystyczny pod Parlamentem – wideo

Atak terrorystyczny pod Parlamentem (Courtesy of Twitter)

Atak terrorystyczny pod Parlamentem w Londynie  miał miejsce o 2.35 22 marca 2017. Przeprowadził go islamski bojownik Khalid Masood alias Adrian Russell Ajao, który został zastrzelony przez policję.

Zamachowiec, w czasie przejazdu mostem Westminsterskim potrącił kilkadziesiąt osób a następnie rzucił się z nożem na policjanta śmiertelnie go raniąc. Został postrzelony i zmarł po przewiezieniu do szpitala.

Policjant zaatakowany nożem zmarł na miejscu.

Izba Gmin zawiesiła działalność. Członkowie Parlamentu zostali poproszeni o pozostanie w sali obrad.

W ataku wiele osób zostało rannych. Samochód na Westminster Bridge staranował kilku przechodniów. Wcześniejsze informacje mówiły o około 10-12 osób poszkodowanych w ataku samochodem. Późniejsze informacje wskazywały, że rannych zostało 40 osób a  4 osoby zmarły (policjant, zamachowiec, kobieta, która zginęła pod kołami autobusu i ktoś jeszcze). Kobietą, która zginęła jest hiszpańska nauczycielka. 7 osób zostało ciężko rannych.

Strzały było słychać w pobliżu Houses of Parliament. Sprawca otrzymał trzy strzały od strażników Parlamentu.

Atak miał miejsce na krótko po ogłoszeniu przez policję informacji o tym, że w ubiegłym roku powstrzymała 13 ataków terrorystycznych.

Channel 4 podał informację, że zamachowcem był Abu Izzadeen – islamski kaznodzieja, konwertyta. Później przyznano, że Abu Izzadeen przebywa nadal w więzieniu  (jego prawdziwe nawzisko to Trevor Brooks, nazwisko zmienił po przyjęciu Islamu). W 2008 roku za robienie zbórki pieniędzy dla terrorystów został skazany. Dwa kolejne lata odsiadki dostał w styczniu 2016 roku za złamanie zakazu podróżowania za granicę (opuścił UK z czterem innymi ekstremistami).

 

Witness Kevin Schofield told Sky News:

„We heard a very loud bang outside the press gallery. We heard lots of shouting, there were men running around. Then I looked to my left and someone rushed through heavily fortified gates at Westminster and attacked a policeman. Another policeman came and rescued him and the man who assaulted him got up and appeared to be carrying a knife. We heard lots of gunfire. Five or six rounds.”

London Ambulance tweet

Police say officers have been called to a firearms incident on Westminster Bridge. A session of Parliament has been suspended after the incident.

David Liddington has said there are „reports of further violent incidents in the vicinity”

An assailant has been shot outside Westminster by armed police, the leader of the House of Commons has said

 

Facebook Comments