Papierosy elektroniczne szkodzą jak prawdziwe

E-papierosy

Kolejne doniesienia naukowców dowodzą, że E-papierosy są tak samo szkodliwe jak te z tytoniem. E-papierosy mogą powodować mukowiscydozę i choroby płuc.

Na uniwersytecie Chapel Hill w Karolinie Północnej (USA) porównano ślinę palaczy papierosów elektronicznych oraz niepalących. Okazało się, że organizmy palaczy e-papierosów produkują szkodliwe proteiny, które mogą spowodować choroby wydolności płuc oraz inne.

Wcześniejsze raporty badaczy z Wirginii Zachodniej ujawniły, że już jeden wdech dymu z e-papierosa może spowodować atak serca.

U palaczy e-papierosów organizmy działają inaczej niż u osób niepalących.

Używanie e-papierosów przyczynia się do tworzenia protein ochronnych zwalczających substancje szkodliwe, ale nadmiar tych protein prowadzi do stanów zapalnych płuc. Palaczom coraz trudniej oddychać. Powoduje to śmierć komórek w naczyniach krwionośnych. Najczęstsze problemy, które mogą pojawiać się u palaczy to astma, zapalenie oskrzeli oraz świszczący oddech. Przerzucenie się na e-papierosy ze zwykłych nie wydaje się już tak zdrową alternatywą.

Wyjście z Unii będzie miało wpływ na wzrost ceny papierosów w Wielkiej Brytanii. Ich cena ma według przewidywań wzrosnąć o 3 funty za 20 papierosów i może dojść nawet do 13 funtów za paczkę. Takie rewelacje przedstawia raport OECD  (Organisation for Economic Cooperation and Development).

Dokładnie papierosy kosztujące obecnie £9.60 mają kosztować £12.74. Oznacza to, że palacz, który spala paczkę dziennie, puści z dymem dodatkowo 1200 funtów w skali roku. Będzie to spowodowane tym, że prawie połowa tytoniu jest importowana z terenów Unii Europejskiej a import stanie się droższy.
Przewidywania OECD i IMF zostały skrytykowane przez partię konserwatywną jako bzdura.
Paradoksalnie sytuacja może wzmocnić rodzimy przemysł i oprócz dwóch istniejących fabryk papierosów mogą powstać nowe.

Ceny wyrobów tytoniowych w Wielkiej Brytanii należą do jednych z najwyższych w Europie. Kolejna podwyżka cen wpłynęłaby znacząco na nastroje obywateli. Przemysł tytoniowy nie różni się znacząco od tego w innych krajach jednak skala podatków nakładanych na papierosy jest tutaj bardzo wysoka.

Tags: papierosy, palenie papierosów, Brexit, przemysł tytoniowy, wyroby tytoniowe
Facebook Comments

Comments are closed.