Technologie

Facebook celowo uzależnia – wykazało dochodzenie

Facebook nie tylko uzależnia, ale robi to świadomie i z upodobaniem celuje w małe dzieci – udowodniło śledztwo prowadzone przez BBC.

Facebook został zbudowany, by uzależnić dzieci. Były kierownik porównuje sieć społecznościową z automatem do gier, a twórca przycisku „Lubię to” wyznaje, że narzędzie może być niszczycielskie dla poczucia własnej wartości użytkowników.




Facebook został zaprojektowany w celu „uzależnienia” ludzi w „niewiarygodnie młodym wieku”.
Osoby pragnące zdemaskować Facebooka wyznają dla w BBC Panorama, że Facebook jest „jak automat do gry”
Leah Pearlman, która pomogła zaprojektować przycisk „Lubię to”, przyznała, że opuściła stronę po tym, jak odkryła, że mierzyła swoją wartość dzięki narzędziu, które pomogła stworzyć.

Facebook został zaprojektowany jako uzależniający, i jest projektowany dla dzieci, przyznał były menadżer.

Były pracownik Facebooka dokonała spowiedzi dla BBC Panorama w czasie ich śledztwa prowadzonego w Dolinie Krzemowej. Powiedziała, że firmy jak Facebook są tworzone dla dzieci i mają ich uzależniać.

Sandy Parakilas powiedział BBC, że celem firmy CEO Marka Zuckerberga było „uzależnienie” ludzi w „niezwykle młodym wieku”.

Porównała popularną sieć społecznościową do automatu do gier.

Facebook Lajk
Facebook – Like – Polub to

Inna informatorka, Leah Pearlman, która była częścią zespołu, który zaprojektował przycisk „Lubię to”, wierzy, że przez Facebooka czuła się samotna i niepewna.

Pearlman, która doznała uzależnienia od sieci społecznościowej, ostrzega teraz dzieci i młodych dorosłych, którzy kompulsywnie sprawdzają Facebooka, aby natychmiast zaprzestał korzystania z usługi.

Byli dyrektorzy wyrazili także zaniepokojenie z powodu usługi Messenger for Kids (Posłaniec dla Dzieci), niedawno uruchomionej przez Facebooka aplikacji czatowej skierowanej do dzieci w wieku od sześciu do dwunastu lat.
Współtwórca przycisku „Polub”, Pearlman, powiedziała w wywiadzie dla Panoramy, w odcinku zaplanowanym na dzisiejszy wieczór, że zaczęła mierzyć swoje poczucie własnej wartości dzięki informacjom od przycisku, który pomogła zbudować.

„Zauważyłam, że zamieściłam coś, co zwykłam publikować, a liczba” polubień „była niższa niż kiedyś” – wyznała.

„Nagle pomyślałam, że jestem w pewnym stopniu uzależniona od opinii”.

Była kierowniczka próbowała usunąć konto z Facebooka, ale twierdzi, że była zbyt uzależniona.

„Czujesz się samotny, więc sprawdzasz swój smartfon. Intencją jest pocieszenie samych siebie.”

„Uświadomiłam sobie, że potrzebuję akceptacji, a ja sprawdzam Facebooka i nie ma tam nic, jak źle się czuję” – dodała.

Pearlman zaleca teraz młodszym użytkownikom Facebooka, którzy korzystają z usług mediów społecznościowych w sposób kompulsywny, aby unikali go ich w ogóle.

Powiedziała: „Pierwszą rzeczą, którą chciałbym powiedzieć, jest to, że nastolatkowie wkraczają w inny sposób bycia”. Tajemnica sukcesu Facebooka polega na tym, że dzieci machinalnie naśladują kilku liderów i mogą zachęcać innych do naśladowania.

Wśród tych, którzy wypowiadali się przeciwko sieci społecznej, był Sandy Parakilas, były menadżer platformy Facebook, który próbował opuścić serwis po opuszczeniu firmy w 2012 roku.
Powiedział BBC: „Media społecznościowe są bardzo podobne do automatów gry.

„Dosłownie czułem, że rzucam palenie.

„Zdecydowanie była świadomość tego, że produkt był wciągający i uzależniający.

„Masz model biznesowy, który ma Cię zaangażować i sprawić, że zasadniczo wysysasz jak najwięcej czasu ze swojego życia, a następnie oddajesz tę uwagę reklamodawcom.

„To mnie bardzo denerwuje. Wiedzą, jakie są negatywne skutki i nie są uczciwi.

W kluczowym wyznaniu, Sean Parker, który był współzałożycielem Facebooka z obecnym dyrektorem generalnym Markiem Zuckerbergiem, ujawnił, że platforma mediów społecznościowych została zaprojektowana tak, aby od samego początku pochłaniała jak najwięcej czasu dla ludzi.

Powiedział: „Wykorzystywalismy słabość w ludzkiej psychiki. Twórcy (Facebooka) rozumieli to całkowicie. Ale i tak zrobiliśmy. „
Według badań przeprowadzonych przez BBC, Facebook nie jest jedyną usługą osadzoną w Dolinie Krzemowej, która chce zachęcać do przymusowego przeglądania.

Aza Raski, która wcześniej pracowała dla firmy przeglądarek Mozilla i marki fitness Jawbone, jest twórcą „niekończącego się przewijania”.

Ta technika projektowania stron internetowych ładuje zawartość, gdy użytkownik przewija stronę, eliminując potrzebę kliknięcia w celu uzyskania dostępu do nowej zawartości i potencjalnie decydując się na zakończenie sesji przeglądania. Klient nie jest w stanie zdecydować, czy chce przejść na kolejną podstronę bo ona się i tak załaduje. Nie można tego uniknąć.

Palihapitiya, który dołączył do Facebooka w 2007 roku i został wiceprezesem ds. Wzrostu użytkowników, powiedział, że odczuwa „ogromne poczucie winy” za wpływ Facebooka i jego zdolność do manipulowania użytkownikami.

Zasugerował także użytkownikom przerwy w korzystaniu z mediów społecznościowych.

Tagi: Facebook, fejsbuk