Policja poszukuje walizki terrorysty

Poszukiwana walizka. Salman Abedi. Mieszkanie nad sklepem gdzie aresztowano jednego z podejrzanych (Shoreham-by-Sea, Brunswick Rd)

Policja poszukuje podejrzanej walizki Salmana Abedi

Od czasu tragicznego ataku terrorysty w Manchesterze mija tydzień. Policja aresztowała 8 osób w Manchester i dalej trwają poszukiwania w 12 miejscach. Podejrzani w wieku 18-38 przebywają w areszcie. Policja nie może odnaleźć walizki należącej do zamachowca, którą kupił przed wybuchem, ale która nie jest tą, która została użyta w zamachu. Policja nie uważa, aby były podstawy sądzić, że walizka jest niebezpieczna ale zaleca ostrożność. Terrorysta był widziany z walizką na Wilmslow Road w Manchester.
Ostatnio wszczęte zostało dochodzenie w sprawie niepodejmowania działań zapobiegawczych przez służby odpowiedzialne za monitoring podejrzanych o terroryzm.

Dwa lata temu David Cameron ogłosił Tymczasowy Nakaz Wykluczenia (TEOs – Temporary Exclusion Orders), mający powstrzymać bojowników islamskich przed powrotem z wojny w Syrii. W praktyce zakaz wjazdu został użyty tylko raz.

Początkowo Cameron chciano odbierać paszporty terrorystom, ale spotkało się to z oporem prawników, którzy powiedzieli, że byłoby to nielegalne, że tworzy się bezpaństwowców. Zamiast tego wprowadzono czasowy zakaz wjazdu. Zakaz ten nakłada na powracającego obowiązek zgłoszenia się po powrocie do władz i zgodę na bycie monitorowanym.

Zaślepieni nagonką anty-europejską politycy, poganiani przez media i populistów dążących do uprzykrzenia życia Europejczykom, znaleźli dość siły aby tworzyć przepisy i wprowadzać je w życie deportując Polaków za to, że wieki temu mieli odbyte wyroki w Polsce. Dla przyjeżdżających z Europy pracowników stworzono dyskryminujące w stosunku do Brytyjczyków przepisy, że w razie utraty pracy otrzymają zasiłek JSA (Jobseeker Allowance) tylko na 3 miesiące.

Minister Spraw Wenętrznych Wielkiej Brytanii Amberr Rudd przyznała, że Tymczasowy Nakaz Wykluczenia w stosunku do powracającego z wojny zastosowano tylko raz, pomimo jego wprowadzenia na początku 2015 roku. Rudd powiedziała, że właśnie zaczęto go stosować. Dalej, w wywiadzie do BBC usprawiedliwiała się, że „ważne jest, że rząd stworzył narzędzie, które mogą agencje stosować a chodziaż była mała ilość użycia procedury, to zdarzył sie tylko jeden przypadek, kiedy powracający dokonał szkody, jaką widzieliśmy w zeszłym tygodniu” (mowa o  tragedii w Manchester).

 

Facebook Comments