Wielka Brytania

Jak polskie kurczaki stają się brytyjskimi

Polskie kurczaki będą miały brytyjskie obywatelstwo.

Od czasu do czasu, jak odgrzewany rosół, w Wielkiej Brytanii odżywa na nowo temat „narodowości” drobiu.

Brytyjczycy, chcący chronić swój rynek drobiarski, mają za złe sieciom importowanie drobiu z Europy, a z krajów dawnego bloku wschodniego, w szczególności. Dlatego wymusili na producentach wyrobów drobiowych zamieszczanie informacji o kraju pochodzenia.

Polskie kurczaki w Wielkiej Brytanii

Unia europejska chce złagodzić zasady pozwalając firmom brytyjskim importującym żywe zwierzęta uważanie ich za brytyjskie, pod warunkiem, że przebywały one jakiś czas w Wielkiej Brytanii. I tak, w/g nowych zasad kurczaki polskie można uważać już za brytyjskie, jeżeli przed ubojem spędziły 28 dni na ziemi królowej Elżbiety. Hodowla kurczaków może zatem być prowadzona w Polsce przez pewien czas a kurczaki i tak będą uważane za brytyjskie. Średnio, przy zastosowaniu środków przyspieszających wzrost, brojlery są gotowe do uboju po ok 8 tygodniach (dwa miesiące). Pozwoli to tak prowadzić ich rozwojem, że np. pierwsze cztery tygodnie spędzą w Polsce (od wylęgu), a na miesiąc pojadą do Anglii gdzie dostaną w łeb i trafią na brytyjskie stoły jako kurczak brytyjski.

Nowe zasady mają zostać zatwierdzone pod koniec bieżącego roku. Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (A Department for Environment, Food and Rural Affairs) twierdzi, że zasady powinny być naturalne i nie stawiać przemysłu mięsnego w złym świetle.

—————

Co to jest „A Department for Environment, Food and Rural Affairs”.

Departament Środowiska, Zywności i Spraw Wiejskich jest departamentem rządu brytyjskiego odpowiedzialnego za ochronę środowiska oraz żywności i jej standardów, rolnictwa i połowów ryb.