60 sklepów 99p Stores ogłasza upadłość

Część sieci Poundland (99p Stores)

Sieć 99p, wybrana przez Brytyjskich Muzułmanów Biznesem Roku 2013 ogłosiła upadłość.

Popularne sklepy 99p poszły pod zarząd administracyjny. Właściciele sieci Poundland z Afryki Południowej – grupa Steinhoff zakupiła sklepy za 55 milionów w 2015 roku. Od początku miała problemy z dostosowaniem sklepów do działalności jak również braki kadrowe. Sklepy okazały się niereformowalne.
Zamknięcie sklepów nie będzie miało wpływu na działalność Poundlanda, który obsługuje 7 milionów klientów tygodniowo.
Administratorem masy upadłościowej jest Alix Partners.

Historia firmy 99p Stores
Sieć 99p Stores Ltd. została założona w 2001 roku przez Nadira Lalani. Była siecią konkurencyjną w stosunku do Poundlanda. Kiedy w Poundlandzie można było kupić większość produktów za 1 funta – sieć 99p oferowała swoje produkty o pensa taniej. W 2010 roku posiadała 129 sklepów obsługujących 1.5 mln klientów. Pierwszy sklep otwarto w Londynie na Holloway. Większość sklepów otwierano na południu Anglii ale także i na północy – w Liverpool i Hartlepool. Po upadku brytyjskiej Woolworths Group przejęto po nich 15 sklepów.
Po załamaniu rynku handlowego przez krach bankowy w 2007 roku sieć 99p Stores zanotowała większe zainteresowanie klientów klasy średniej.
Firma Nadira Lalani była krytykowana za agresywną politykę niszczącą lokalne biznesy. W Stroud, Gloucestershire sklep otworzono naprzeciw Poundlanda po to aby go zniszczyć..

Do sieci 99p dołączono także sklepy Family Bargains.

Nagroda Muzułmanów Brytyjskich (British Muslims Awards – nagroda sponsorowana przez Islamic Bank of Britain).

Nagroda Muzułmanów Brytyjskich jest najbardziej prestiżową nagrodą Muzułmańską w Wielkiej Brytanii, do której nominowanych jest 10 000 podmiotów i osób.
W 2013 roku sieć 99p Stores otrzymała nagrodę jako muzułmański Biznes Roku wręczaną przez British Muslims Awards. Nagroda wręczana jest co roku w wielu kategoriach. W kategorii polityk roku (sponsorowanej przez Oceanic Consulting) nagrody otrzymali muzułamańscy członkowie Parlamentu: Anas Sarwar MP, Yasmin Qureshi MP, Sajid Javid MP, Sadiq Khan MP. Inny polityk muzułmański Anas Sarwar MP został nagrodzony w kategorii Duch Brytanii (Spirit of Britain).

Dyskryminacja rasowa oraz pod względem płci

Sieć 99p była oskarżana o dyskryminację rasową. W 2013 Ben Chaney, 20, który pracował w sieci przez pół roku oskarżał właściciela sklepu w Witham, (Essex) o traktowanie go jak niewolnika i unikanie rozmowy po angielsku. Było to drugie oskarżenie w ciągu kilku tygodni. Ben Chaney: „Nie-Angielski personel mógł robić co chciał. Rozmawiali przy kasie, kiedy chcieli odchodzili i robili przerwę. Na nas krzyczano przy najmniejszym błędzie.”

W 2015 roku Polka ze sklepu 99p w Dublinie wygrała odszkodowanie €55,000 dzięki skierowaniu sprawy do Equality Tribunal. Pomimo, że była w zaawansowanej ciąży żądano od niej pracy po 70 godzin tygodniowo i nie płacono nadgodzin ponieważ awansowano ją na kierowniczkę.

Sieć Poundland przetrwała

Przedstawiciel firmy Poundland oświadczył, że zamykanie sklepów byłej sieci 99p Stores nie wpłynie na Poundlanda, który przez lata aktywności wyrobił sobie stabilną markę sklepu dyskontowego. Sieć 99p Stores posiadała 330 sklepów, 60 zostanie zamkniętych.

Facebook Comments