CiekawostkiHandelNumizmatykaWielka Brytania

Najrzadsza moneta za milion funtów na aukcji

Najrzadsza złota moneta świata – suweren Tudorów został wystawiony na aukcji Royal Mint za prawie milion funtów. Moneta została wyceniona na 950 000 funtów. Okazała moneta została wybita specjalnie dla ukazania autorytetu króla Henryka VII i jest po prostu ogromna – ma około 40 mm średnicy i waży 15,3 grama! Bicie monety miało miejsce  od 28 października 1489 roku czyli rozpoczęto ją wybijać 532 lata temu. Jak na złote monety jest to zbyt duży okres czasu aby mogły przetrwać i zachowały się nieliczne egzemplarze.

Moneta wybita jest w złocie 23 1/3 karata (0.995 fine).

Moneta przedstawia ukoronowanego Henryka VII siedzącego na drewnianym tronie. W rękach trzyma kulę i berło. Na szczycie korony znajduje się krzyż, który przedziela początek i koniec napisu:: 'hEnRICVSx DIx GRACIAx REXx AnGLIEx ETx FRAnCx DnS Ix BAR’ – „Henryk z łaski Bożej, król Anglii, Francji, Pan Irlandii”, Korona ma charakter zamkniętych łuków. Na rewersie cytat z Biblii „†IhC AVTEm:.:. TRAnSCIEnS:. PER:. mEDIVm:.:. ILLORVm:.:. IBAT nE, ” „Ale Jezus przeszedłszy pomiędzy nimi poszedł swoją drogą” i herb Tudorów – róża.

Moneta została oznaczona najwyższą rzadkością AU50 i jest jedną z niewielu monet, która nie jest w posiadaniu muzeum. Konkretnie znane są dwie monety będące w posiadaniu kolekcjonerów.

Henryk Tudor, który wygrał bitwę pod Bosworth Field 22 sierpnia 1485 roku, został pierwszym królem Anglii z dynastii Tudorów. Ożenił się z Elżbietą York w następnym roku i stał się bardzo skutecznym monarchą w gromadzeniu bogactwa odbudowując fortuny Królestwa. Obejmowało to monety, które przeszły reformę w 1489 roku, wprowadzając nową serię złotych monet, w tym największą monetę bitą – złotego Suwerena.

W 1487 został w Holandii wybity Real D’Or, który wywarł na Henryku wrażenie. Henryk VII miał ambicję podkreślić swoją rangę wybijając wielką błyszczącą monetę. Pierwszym krokiem był 'mandat’ z 28 marca 1489 r. dla naczelnika Williama Stafforda, zobowiązującego go do produkcji matryc typu „suweren” zarówno dla złotych, jak i srebrnych monet.

Kolejne zarządzenie specjalnie dla wybicia złotego suwerena zostało wydane 28 października 1489 r.,. W zarządzeniu określono wielkość i wagę monety, próbę złota. Suveren miał odpowiadać wartości 20 szylingów.

Aukcja monety typu II (1492-93), będzie miała miejsce 4 marca 2021.

Najdroższa moneta sprzedana w 2020

Najdroższą monetą sprzedaną w 2020 roku był złoty aureus Brutusa (eid-mar) z 42 roku p.n.e. Monetę sprzedano za 2.700.000 GBP. Moneta bezpośrednio nawiązuje do zabicia dyktatora Cezara, którego zabił Marek Juniusz Brutus. Brutus szczycił się tym morderstwem, mówiąc, że wyzwolił Rzym od tyrana. Stąd na monecie znalazły się oprócz podobizny Brutusa także dwa sztylety, z których jeden należał do Brutusa, drugi do Kasjusza. Napis EID·MAR („Idy Marcowe”) to skrót od Eidibus Martis, święto obchodzone w Rzymie na cześć Boga wojny Marsa. To w tym dniu miał miejsce zamach na Cezara. Cena wywoławczą monety było 300 tys. funtów a sprzedano za 2.7 miliona.

->> Najdroższa moneta sprzedana w 2019 roku: Złoty Dinar Ummajadów

->> Najdroższa i najrzadsza moneta 1 pensowa

->> Najrzadsza moneta 50 pensowa

->> Najdroższe 50 pensów