Terroryzm

Policja może strzelać aby zabić

Policja może strzelać aby zabić terrorystę i gangstera.

Taktyki stosowane przez terrorystów w Berlinie, Londynie, Nicei, Valence i Melbourne gdzie samochody były użyte aby tratować tłum, spowodowały, że podjęto decyzję, aby policjant bezzwłocznie oddawał strzały do terrorysty a nie jak to miało np. miejsce w Nicei krzyczał aby się zatrzymać. Zwłoka w strzelaniu powodowała, że w każdej sekundzie ginął człowiek.

Khalid Masoood zdążył zabić samochodem cztery ofiary, zanim zaatakował policjanta.

Osoba odpowiedzialna za broń w policji Simon Chesterman pochwalił się, że: „niedługo policja brytyjska będzie dysponowała najpotężniejszą zbrojną odpowiedzią w czasach współczesnych”.

Do kwietnia przyszłego roku planowane jest przygotowanie 10 500 funkcjonariuszy do ogniowej odpowiedzi terrorystom i kryminalistom i wydanie im broni..

W odpowiedzi na wzrastające zagrożenie atakami poszukiwano rozwiązań pozwalających na szybką i stanowczą reakcję funkcjonariuszy. Policjanci wspólnie ze służbami antyterrorystycznymi odbywają szkolenia. Scenariusze obejmują działania na łodziach, samolotach pasażerskich i w pociągach.

Policja była uczona, aby nie strzelać do poruszających się pojazdów, kiedy jednak pojazd używany jest jako broń, są różne metody zatrzymania z zabiciem kierowcy łącznie. Policja dysponuje pociskami, które przebijają karoserię i przechodzą przez szyby. Wyzwaniem był dobór odpowiednich pocisków do grubości i różnych materiałów szklanych i szkło-podobnych.

Wielu funkcjonariuszy policji jest wyposażanych obecnie w lekki SIG 516 z amunicją NATO-wską 5.56 mm z 30 nabojowym magazynkiem, które są lepszą alternatywą niż pistolety 9mm.  Koszt SIG 516 to ok. 1000 funtów, produkowany jest od 2010 i wystrzeliwuje 900 pocisków na minutę.

Funkcjonariusze obawiają się jednak, że w przypadku użycia broni będą traktowani jak podejrzani a nie jak zawodowi świadkowie.


Ataki terrorystów samochodami: