Rak prostaty uśmierca więcej ludzi niż rak piersi

Rak prostaty da się we znaki jednemu na 6 mężczyzn

Rak prostaty jest większym zabójcą niż rak piersi i uśmierca jednego mężczyznę co 45 minut.
W Wielkiej Brytanii co roku umiera 11800 mężczyzn na raka prostaty. Rak piersi spadł pod względem śmiertelności na trzecią pozycję i uśmierca 11400 kobiet. Na pierwszym miejscu pod względem śmiertelności nadal jest rak płuc.
Umieralność na raka może być gwałtownie zahamowana w następnej dekadzie, jeśli odpowiednie środki zostaną przekazane na leczenie. Jednak fundusze przekazywane na walkę z rakiem prostaty są znacznie niższe, niż fundusze na walkę z rakiem piersi. Poprzez to także świadomość zagrożenia rakiem prostaty jest o wiele niższa niż u kobiet, które zachęcane są do regularnych badań. Przez to wielu mężczyzn ignoruje pierwsze objawy i nie podejmuje leczenia we wczesnym stadium choroby.
Także badania nad chorobą nie są należycie prowadzone. Profesor Nick Jame, czołowy badacz raka prostaty z Uniwersytetu Birmingham, mówi, że „jesteśmy 10, jeżeli nie 20 lat w tyle, za badaniami raka piersi. Gramy w późną grę nadrabiania zaległości”.

Rak prostaty i leczenie w UK

Podczas gdy piersi kobiety prześwietlają raz na trzy lata, to nie ma krajowego planu badań prostaty.
W Wielkiej Brytanii mężczyzna z rakiem prostaty czekał średnio 4 razy dłużej na diagnozę niż kobiety u której diagnozowano raka piersi. Jedna czwarta mężczyzn czekała 126 dni na diagnozę.
Rak prostaty otrzymał od 2002 roku subsydia rządowe w wysokości 227 milionów funtów. W tym samym czasie na raka piersi przeznaczono prawie dwukrotnie więcej – 529 milionów. Na temat raka piersi opublikowano na świecie 21,000 stron prac naukowych. Na temat raka prostaty 9000.
W ostatnich latach leczenie raka piersi otrzymało nową jakość m.in. dzięki wprowadzeniu nowych leków Kadcyla i Herceptinu. Mężczyźni z rakiem prostaty wciąż muszą poddawać się terapii hormonalnej i chemioterapii, które prowadzi się od roku 1940. Wprowadzono lepszą alternatywę w postaci terapii hormonalnej Abirateronem, jednak to nie wyczerpuje możliwości współczesnej nauki.
Ilość śmierci na raka prostaty od 1999 wzrosła o 2359. Ilość śmierci na raka piersi zmalała w tym samym czasie o 1505.
Mężczyźni po zgłoszeniu się do lekarza muszą średnio czekać na diagnozę 56 dni. Kobiety z rakiem piersi czekają na diagnozę średnio 14 dni. Koszt mammografii to 13 funtów. Koszt MRI (rezonans magnetyczny) na raka prostaty to 315 funtów.
W przypadku problemów z prostatą pacjent zgłasza się do lekarza, który wykonuje badanie krwi, które daje mu niepewny wynik. Następnie pacjent kierowany jest na biopsję, która także nie daje pewnych wyników. Najlepsze rezultaty osiąga się dzięki badaniom MRI ale nie każdy szpital wyposażony jest w odpowiedni sprzęt do rezonansu magnetycznego.
Prostate Cancer UK potrzebuje na badania 120 milionów funtów na kolejnych 8 lat aby osiągnąć założony cel zmniejszenia o połowę śmierci z powodu raka prostaty do roku 2026.

Jak zapobiegać rakowi prostaty?

Facebook Comments