Jak zapobiegać rakowi prostaty?

W 2016 roku w Stanach Zjednoczonych rak prostaty uśmiercił 26,120 osób. Wyróżniono czynniki, które mają wpływ na zachorowalność na tę chorobę. Są to wiek, rasa, narodowość i historia choroby w rodzinie. Aby zapobiegać rakowi poleca się spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, bycie aktywnym fizycznie i unikanie nadwagi.

Dieta

Przeciwutleniacze (antyoksydanty, antyutleniacze)

Karotenoidy i flawonoidy




W głównej mierze przeciwutleniacze to naturalne substancje roślinne, które wspierają naturalne mechanizmy obronne komórek człowieka, ale przeciwutleniaczami mogą być także jony metali przejściowych (manganu, cynku, selenu). Biorą one udział w przekazywaniu informacji pomiędzy komórkami i w obronie organizmu przed wirusami i bakteriami oraz zapobiegają wyradzaniu się komórek w komórki rakowe. Antyoksydanty mają tak silne działanie na organizm człowieka, że najbezpieczniejszą formą ich przyjmowania jest spożywanie bogatego w nie pożywienia.
Substancje nieodżywcze karotenoidy i flawonoidy zwalczają w organizmie niepożądane rodniki, oraz wspierają antyoksydacyjne działanie witamin.
Karotenoidy znajdują się głównie w żółtych, pomarańczowych oraz zielonych warzywach i owocach. Najcenniejsze z nich to likopen, zeaksantyna i luteina.
Likopen
Popularnym sposobem zapobiegania rakowi prostaty jest ograniczanie spożywania czerwonego mięsa, picia piwa. Zaleca się także dietę bogatą w przeciwutleniacze. Jednym z takich utleniaczy jest likopen występujący w pomidorach. Zaleca się spożywanie pomidorów duszonych i gotowanych.
Flawonoidy zaś znajdują się w warzywach, owocach, roślinach strączkowych, orzechach, gorzkiej czekoladzie, a także w zielonej i czarnej herbacie, czerwonym winie, kakao (ale bez cukru), kawie.
Seks i rak prostaty
Amerykańskie Stowarzyszenie Urologiczne podczas Kongresu w Nowym Orleanie wykazało ścisłą zależność pomiędzy aktywnością seksualną a zachorowaniami na raka prostaty. Ryzyko zachorowania jest niższe u osób, które regularnie doprowadzają do wytrysku.

Rak prostaty uśmierca więcej ludzi niż rak piersi

Tagi:  ZDROWIE, RAK PROSTATY